PAPÁNÍ ŽELVIČEK
PAPÁNÍ ŽELVIČEK
Většina sladkovodních želv je masožravá, ale některé si potravu
zpestřují i vodními rostlinami. Jejich strava je velice rozmanitá (jako
by měla být i u suchozemských želv), a proto na to musíme při umělém
odchovu pořád myslet.
Maso:
- libové maso-nakrájené na proužky
- rybí maso
- játra
- drobné rybky
- drobní ulitnatí plži
- slimáci
- žížaly
- myší mláďata
- potkaní mláďata
- rybí filé
Býložravé jídlo:
- hrušky
- švestky
- hlávkový salát
- meruňky
- vařené vejce se skořápkou
Umělé jídlo:
- granule pro želvy
- sušení korýši
- granule pro kočky (pouze pro některé druhy)
žížaly a larvy hmyzu jsou dostupné od února do listopadu, kdy se často objevují v půdě, v humusu... V této době se tedy můžeme vydat na jejich sběr a doplnit tak jídelníček našich želv o nezbytný přísun vitamínů a bílkovin
- tzv. moučné červy si můžeme obstarat ve Zverimexech - tyto larvy potemníka moučného obsahují hodně bílkovin; lze je pěstovat i doma (prodávají je živé i usušené)
- nitěnky najdeme na dně zabahněných rybníků, jak mrskají svými zadečky, aby získaly příjem kyslíku
- veškeré podávané maso musí být naprosto libové - kvůli stravitelnosti, želvy si pochutnají zejména na rybím mase
- veškerou rostlinnou potravu podáváme čerstvou, zbytky, které želvy nesežerou včas vyhodíme (kvůli čistotě akvária)
- potravu doplňujeme i průmyslově vyráběnými směskami, které mimo jiné obsahují i mořské řasy a potřebné vitamíny (A, D3, také vápník)
- ve Zverimexu si lze pořídit i tzv. minerální bloky , které jsou vyrobeny z přírodních surovin (Ca, Mg, Fe, Si, Mn, Zn, Cu aj.) - jsou určeny k přímému použití, tj. blok umisťujeme do akvária, kde se rozpouští ve vodě => želvy minerálny získávají pitím. Blok je dobrý na srdce, kosti a pružnost krunýře.
- vitamín A je důležitý proti onemocnění - tzv. avitaminóze. Toto onemocnění je způsobeno nedostatkem právě vitamínu A. Příjem vitamínu A souvisí s tučnou stravou, která želvám může způsobit značné střevní potíže. Ale na druhou stranu to minimum tuku, které se vyskytuje v běžné potravě, želvám slouží na přeměnu provitamínu A na vitamín A (ten je v tuku rozpustný) - zajišťuje správný hod orgánů. Při nedostatku vit. A jej dodáváme ve formě vitamínových kapek (buď rovnou do tlamičky, nebo do vody).
- vitamín D, u želv konkrétně vitamín D3 má na strarost získat z potravy vápník a fosfor (látky, ze kterých je stavěn krunýř). Želvy jej získávájí ze sluníčka, proto v létě využíváme slunného počasí a želvy "sluníme". (K tomu účelu slouží i lampička se žárovkou nad terárkem.)
- Někdy se nám může stát, že se naše želvička má až nezvykle "k světu" - požírá velké množstí potravy během poměrně krátké doby a kdybychom jí dopřáli další várku, klidně by ji smlsla znovu. Obvykle se takto želva zaměří jen na určitý druh potravy - ta by neměla být nijak vydatná na proteiny (tuky; např. tvaroh).
- Podvýživa je u želv neobvyklá, dokážou vydržet dlouhodobý nepřísun potravy.
Masitá složka | Larvy hmyzu, mouchy, pavouci, žížaly, nitěnky, červi, cvrčci, akvarijní plži, slimáci, drobné rybky, myšata, maso (hovězí, drůbeží, telecí, ... i vnitřnosti) |
Průmyslově vyráběné směsky | Směsky obvykle obsahují sušené rybičky, korýše, obiloviny, ... |